Hleb, ali lep, lep ko suncokret

Direktan link
URL kod za forum
Informacije o jelu
Kuhinja: srpska
Vreme pripreme: Preko dva sata
Posno: sa uljem
Lakoca pripreme: prilicno

Sastojci za 10 porcija
1 kg belog brašna
250 g mekinja
2-3 kašičice soli
1-2 kašičice sirćeta
1-2 kašike ulja
1-2 kašike šećera
Laneno seme, suncokretovo seme, susam, kim ili možda malo seckanih oraha

Priprema
Preporučujem crni hleb, a crni hleb ja pravim od mešavine belog brašna i mekinja. Recimo 1 kg belog brašna i 250 g mekinja. Ranije sam pokušavao sa mešavinama integralnog brašna, dodavao integralno raženo, integralno ovseno, kukuruzno, pšenične klice, i svašta vazda. Hleb je uvek bivao ukusan, ali nekako tust i kompaktan, najbolji bi bio sutradan, tanko sečen pa tostiran. Kukuruzno brašno sprečava podizanje testa, a integralno i inače malo raste. Zato sam se vratio svom prvobitnom receptu, možda je 2 mm manje zdrav ali je zato bar ukusan do neba. Samo da ga vidiš, ko slavski kolač, pa vazdušast, lagan, kad ga udariš odozdo, samo zveci, a miriše cela kuća.

Na ovu količinu ide 2-3 ravne kašičice soli. Brašno ne sme biti hladno, treba da je sobne temperature. Svi kažu da treba da bude prosejano, ne znam zašto, možda kad se dugo drže velike količine brašna onda se ono umoljca, pa da ne uleti kakav leptirić ili ne daj boze crvić. To je bilo nekada tako, a pošto mi sada brašno kupujemo obično u malim količinama i ne stoji dugo valjda ova predostrožnost postaje izlisna. Ili se možda seje da bi brašno bilo rastresito? Ko zna. Ja uvek brašno izmešam viljuškom da se malo rastrese.

Po starinskim receptima u hleb ide i malo sirćeta (1-2 kašičice), malo ulja (1-2 kašike) i malo šećera (1-2 kašike), a vi kako hoćete. Savetujem da dodate malo od sledećeg: laneno seme, suncokretovo seme, susam, kim ili možda malo seckanih oraha, recimo dve vrste od pomenutih.

Kvasac zamešamo sa ½ ; kašičice šećera, malo brašna (2-3 kašičice) i malo mlake vode (2-3 kašičice) da bude gusta jednolična masa kao krem. Ja to obično uradim u velikoj čaši bez drške pa čašu stavim u neku posudu sa toplom vodom (ne vrelom) i pokrijem tacnom. Kvasac napuni čašu za oko 5-7 min, zavisi koliko je svež. Kvasac slobodno možete zamrznuti i posle sve isto samo se prvo mora odmrznuti. Voda ne sme biti vrela, da možete držati ruku.

Sad u ono izmešano brašno sipam kvasac kad naraste i onda mešam viljuškom i dodajem mlaku vodu. Kad se zgusne, nastavljam da mesim rukom, povremeno zaprašim brašnom. Ovo je trenutak kad može da se kapne po malo ulja da se ne lepi. Dobro se izmesi, jer kažu ako nije dobro izrađeno testo hoće kora da se odvaja. Zatim testo pokriti krpom i ostaviti negde na toplo mesto ali ne na vruće, bilo gde u kuhinji, dovoljno je toplo. Treba mu oko sat – sat i po vremena da se udvostruči. To zavisi od temperature, ako je testu hladnije potrebno je više vremena, ali pazite da ne pregori, sobna temperatura pa par stepeni više, dovoljno.

Kad se podigne treba ga premesiti. Inače, posudu u kojoj pečemo hleb treba namazati margarinom (puterom, mašću, ne uljem) i napuniti hladnom vodom, to da se hleb ne zalepi, i tako neka odstoji.

Testo podelimo na 3 dela. Prvi deo razvučemo na krug debljine prsta a prečnika nešto većeg od šerpe za pečenje. Namažemo ga margarinom, pa preko njega razvučemo 2. deo testa. Opet ga namažemo margarinom i preko njega razvučemo i treći deo testa. Pustimo ga da malo odstoji i upije margarin (15 ak min.) pa ga onda još malo razvučemo onako sve zajedno. Sad taj veliki krug isečemo na 8 delova (krst pa unakrst). Svaku osminu urolamo sa debljeg ka tanjem kraju u kifletinu i istu presečemo na pola. Šerpu za pečenje ispraznimo od vode i poprašimo sa malo brašna i sad ređamo one polukifle tako što deblji kraj polukifle stavimo uza zid šerpe a tanji ka centru šerpe. Tako napunimo šerpu sa 7/8 po pola = 14 polukifletina, a poslednju osmu kiflu ne sečemo nego je savijemo, da dodirne krajeve, u loptu i to stavimo u onu rupu u sredini šerpe. Sad imamo punu šerpu. Rernu smo ugrejali na 200° a testo pre pečenja namažemo hladnom vodom i uljem ili jajetom pa pospemo susamom, ali i ne mora. Peče se 45 min. Bilo bi dobro staviti manju posudu sa vodom u rernu, zbog sjajne kore, kažu. Kad se izvadi i ako hoćete da korica bude tvrda-reš onda hleb ostavite otvoren na nekoj rešetkastoj površini ili dasci jer ako ga uvijete u kuhinjsku krpu, onda će korica biti mekša. Hleb uvek treba da se prohladi inače se ima utisak da je sredina gnjecava (nepečena).

Ovakav hleb izgleda fantastično, miriše fantastično i fantastičnog je ukusa. Nož nije potreban, samo se odlome latice suncokreta. Malo ima savršenih stvari u vaseljeni, a ovo je jedna od njih. Zato uživajte.

Ako nemate vremena za kifliranje jednostavno rasporedite testo po šerpi za pečenje, sačekajte da testo naraste, neka se dobro podigne, tako će biti vazdušastije i laganije), nakvasite odozgo i pecite na isti način.

Okrugli hleb se najboje seče kad se preseče na pola pa onda sečena strana stavi na dasku pa seče popreko. Isecite tako polovinu ali ostavite parčiće zajedno i tako poslužite, lepo izgleda.

Kod mene svi vole reš, pa toplo preporučujem kad izvadite hleb, stavite ga na dasku na 2 varjače, tako da odstoji malo i da ima vazduha okolo (i odozdo). Jednom sam ga stavio na plitak tanjir i posle 2-3 sata (toliko se najmanje hladi) u tanjiru je ostala barica vode. Mešavina je moje "autorsko" delo a dizajn sam video u komšiluku. Možete da pravite i male lepinjice, onda se peče oko 30 minuta.

Text je dugačak, ali stvar je fundamentalna, LEBAC bre :)

Pretraga
Koketiranje je egoizam, samo lepše predstavljen.
Evropska unija
119.23
SAD
101.29
Švajcarska
104.19
Velika Britanija
134.34
Hrvatska
15.9
Bosna i Hercegovina
60.96
Anketa
Koliko često posećujete naš sajt?







Rezultati | Sve ankete
Linkovi