Kičma kriva za svet na glavačke

Vrtoglavice mogu biti simptom mnogih zdravstvenih poremećaja, ali i posledica savremenog tempa i stila života. Samo u Americi na ove probleme žali se oko milion ljudi godišnje, pa su vrtoglavice postale bolest savremenog čoveka. Za uzroke mnogih razne dijagnostičke metode nikada ne daju pravi odgovor, ali ipak, najčešće se radi o različitim promenama koje nastaju u predelu kičme i vrata. Šta su najčešći uzroci vrtoglavica?
- U prostoru između kičmenih pršljenova dolazi do stvaranja malih koštanih nastavaka što može biti uzrok pritiska na krvne sudove, pa dotok krvi u mozak nije dobar - kaže terapeut dr Vesna Blagojević. - Može doći i do pritiska na vegetativni deo nervnog sistema koji se nalazi u blizini vratnog dela kičme, ili njegove iritacije; što takođe dovodi do vrtoglavica. Važno je znati da su moguća i minimalna pomeranja kičmenih pršljenova u kojima se nalaze nervne strukture odgovorne za obaveštavanje mozga o položaju tela. Kada dođe do pomeranja pršljenova, mozak dobija informaciju da se telo kreće kada ono zapravo miruje. Kako saznajemo, vrtoglavica može biti subjektivna i objektivna. Subjektivna vrtoglavica je kada se pacijent žali na pomeranje tla pod nogama, hod kao po sunđeru, nesigurnost prilikom pojedinih pokreta. Objektivna vrtoglavica stvara osećaj okretanja predmeta oko osobe, što može da izazove mučninu pa i pad. Vrtoglavice izazvane poremećajem u predelu vratnih pršljenova najčešće su provocirane naglim pokretima vrata. Tako neki pacijenti osete vrtoglavicu prilikom okretanja glave na jednu stranu, drugi prilikom ležanja na leđima imaju osećaj propadanja. To su sigurni znaci da se radi o vrtoglavici čiji je uzrok poremećaj u vratnim pršljenovima - kaže naša sagovornica i dodaje da se ove vrtoglavice mogu javiti u napadima i biti praćene znojenjem, bledilom, osećanjem mučnine, ubrzanim srčanim radom.... One mogu biti dugotrajne, a pacijente dovode u stanje nesigurnosti i nemogućnosti da obavljaju svakodnevne aktivnosti.
Da bi se ovo sprečilo, neophodno je već na prve znake vrtoglavice obratiti se lekaru. Preporučuje se snimanje vrata i kičme i ako se utvrde nepravilnosti treba početi terapiju koja podrazumeva, između ostalog, i izvlačenje kičmenog stuba i ručno podešavanje pršljenova. Pacijentu se savetuje da svakodnevno vežba propisane vežbe, a mogu se primeniti i laser, elektro i magnetne terapije, kao i akupunktura.

Pretraga
Iz mnogih teških životnih slučajeva čovek se najčešće može spasti samo uz malo ludosti.
Evropska unija
119.23
SAD
101.29
Švajcarska
104.19
Velika Britanija
134.34
Hrvatska
15.9
Bosna i Hercegovina
60.96
Anketa
Koliko često posećujete naš sajt?







Rezultati | Sve ankete
Linkovi